PŮVODNÍ STAV (rok 2015)

REKONSTRUKCE (rok 2015 – 2017)

HISTORIE DOMU + POPIS

Puntínak je klidnější, příjemné a velmi vyhledávané místo, ze kterého je stále patrný dalmatský duch.

Současný vyšší standard prostředí je dán soukromými investory nemovitostí z CZ, SK, CH, D, GB, USA, HR.

Dům REVIT se nachází ve svahu cca 50 m od moře v rekreační zástavbě. Vyznačuje se tradiční, příjemnou dalmatskou architekturou (kolaudace jako rodinný dům v roce 1976) s příjemnou terasovitou zahradou (olivovníky, citrusy, limetky, mandarinky, granátová jablka, fíkovník apod.), která byla citlivě a přísně zachována i při totální rekonstrukci novým majitelem (česká firma revit cz s.r.o.) v průběhu let 2015 – 2017.

Dům má kompletně rekonstruované interiéry – 4 příjemné apartmány:

Vybavení apartmánů je pohodlné – varné ind. desky, mikrovlnné trouby, lednice, nádobí, klimatizace apod. TV záměrně nejsou, dovolená má být o změně, posezení s rodinou a přáteli. Stolní hry v každém apt.

DŮM A POZEMEK JE STRIKTNĚ NEKUŘÁCKÝ! Buďme vzájemně ohleduplní. Kdo si kouř nemůže odpustit, musí za branku na parkovací plochu (nedopalky prosím uklidit).

JAK SE K NÁM DOSTANETE

Cíl cesty je:

DŮM REVIT

revit cz s.r.o., Put Ružmarina 11, Puntínak, 214 25 Selca, otok Brač, HR

Cesta:

Souřadnice GPS  43°16'52.3"N  16°51'55.7"E.

Přes hranice stačí OP. Děti bez OP musí mít pas.

CZ: Brno, Mikulov // A: Vídeň (dálnice známka cca 9,20 €/10 dní, radary!), Graz // SLO: Maribor (dálnice známka cca 15,- €/7 dní) // HR: přechod Macelj (mýtná brána Macelj – Zagreb platba na výjezdu cca 48,- Kn), Zagreb, odbočit na Split (mýtná brána Zagreb – Split platba na výjezdu cca 184,- Kn, radary!).

 

Trajekt:

Příjezd do Splitu – směrovky Trajektna luka / Ferry. Přístaviště je vedle historického centra (Diokleciánův palác). Hledejte žluté směrovky na molo Supetar (ostrov Brač). Lístky na trajekt – u mola v prosklené budově s velkými nápisy Tickets, možnost platby kartou nebo zakoupit přes internet (na lodi koupit nelze), bez místenek. Jezdí zde pouze jedna společnost, linka Split – Supetar. Jízdní řády a ceny na www.jadrolinija.hr (v sezóně běžné auto cca 160,- Kn, osoba 33,- Kn). Cesta trvá cca 50 min.

Přijeďte s dostatečným předstihem, v sezóně bývá na trajekt plno.

 

 

 

 

 

Ostrov Brač:

Jeďte dle směrovek (NE podle autonavigace !) směr Sumartin, dobře značené, jižní cíp ostrova, 38 km. Po sjezdu z kopce, před Sumartinem, odbočte na začátku zálivu vpravo (směr k čerpací stanici). Pokračujte klikatou úzkou cestou podél moře (moře na levé straně, vpravo minete lom kamene, poté kontejnery na odpad). Na křižovatce tvaru Y (přijedete ze spodu) odbočte doprava nahoru do ulice Put Ružmarina. Po cca 300 m bude vlevo betonový plácek ohraničený sloupky s řetězem a pekařský stánek – jste na místě! Dům uvidíte dole pod stánkem.

 

Doporučuji provizorně zaparkovat na vyložení věcí (nechat prostor na průjezd osobního auta), poté sejděte cestou dolů k domu č. p. 11. Po levé straně od cesty je branka s poštovní schránkou - Jan Zábský, revit cz s.r.o. (no konečně!). Místní čtvrť se jmenuje Puntinak. Po vyložení věcí auta odvezte na parkoviště doporučené v odkazu „Parkování“.

 

Odkazy mapa:

Globální pohled Split – Brač – Puntínak:

Lokalita Selca – Sumartin – Puntínak:

Detail - lokalizace dům revit, Puntínak:

PARKOVÁNÍ

Od pekařského stánku jeďte zpátky na křižovatku tvaru Y a odbočte opatrně ostře doprava na spodní cestu u moře (ulice Put Puntinka), na které můžete parkovat kdekoliv (cesta i parkovací místa jsou veřejné), např. u barů. Lze jet až pod dům a zaparkovat na břehu. Místní to někdy zkouší a dělají si nároky na místo na veřejné komunikaci před jejich domem, ale právo nemají. Daní za kouzelné lokální prostředí ostrova je všeobecný nedostatek místa u moře.

Vše je o komunikaci, vždy je lepší se slušně domluvit.

HISTORIE OSTROVA (Wikipedie):

Ostrov byl osídlen už v paleolitu, jak dokládají archeologické nálezy z jeskyně Kopačina, nacházející se mezi Supetarem a Dolním Humacem. Z doby bronzové a železné pochází zbytky osídlení ilyrskými kmeny ve vnitrozemí ostrova.

O kolonizaci starověkými Řeky nejsou žádné zprávy, i když ostrov navštěvovali a s Ilyry obchodovali. Roku 9 n. l. si Brač podmanili Římané. Později byl Brač pod správou Byzantské říše. Roku 925 se ostrov stal součástí středověkého chorvatského státu. Ve 12. století, po spojení Chorvatska s uherským královstvím, získal ostrov na téměř dvě století samostatnost.

Od 1268 do 1357 byl Brač součástí Benátské republiky. Poté se zde střídala nadvláda Uherska, bosenského krále a Benátské republiky při zachování omezené autonomie ostrova. Benátky ostrov ovládaly více než 4 století do roku 1797. Během této doby se na ostrově usazovali uprchlíci z Bosny držené Osmanskou říší.

Po podrobení Benátek Napoleonem se Brač stal krátce administrativní součástí Francie. Roku 1807 ovládla ostrovy Brač a Korčula s pomocí ruského námořnictva Černá Hora. Vídeňský kongres v roce 1814 rozhodl o připojení Brače k Rakousku. Po rozpadu Rakousko-Uherska roku 1918 se stal ostrov součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Počet obyvatel počátkem 20. století dramaticky klesl v důsledku silné emigrace. V roce 1941 okupovala ostrov Itálie. Po její kapitulaci roku 1943 obsadila ostrov v červnu 1944 německá vojska. Po osvobození byl ostrov součástí Jugoslávie až do získání nezávislosti Chorvatska roku 1991.

 

 

 

 

 

 

 

Místopis:

Na severu a východě dělí ostrov od pevniny Bračský průliv, na jihu jej dělí Hvarský průliv od ostrova Hvar a na západě Splitská úžina od ostrova Šolta. Ostrov měří na délku 40 km, jeho šířka dosahuje 12 km. Délka pobřeží ostrova je 180 km. Svou rozlohou 395 km² je největším ostrovem Dalmácie a třetím největším jadranským ostrovem.

K severu spadají svahy ostrova k moři poměrně pozvolně, k jihu jsou svahy strmé. Nejvyšší vrchol ostrova Vidova gora (Vítova hora) je svou výškou 778 m nejvyšším na ostrovech Jaderského moře.

Na ostrově žije 14 031 obyvatel. Největším sídlem je Supetar (3016 obyvatel).

Další obce: Bobovišća, Bol, Dol, Donji Humac, Dračevica, Gornji Humac, Ložišća, Milna, Mirca, Murvica, Nerežišća, Novo Selo, Postira, Povlja, Pražnica, Pučišća, Selca, Splitska, Sumartin, Sutivan, Škrip.

 

Geologie:

Ostrov je, jako ostatně vesměs ostrovy jaderského archipelagu, tvořen vápenci, vápencovými brekciemi a mramory. Bračské mramory jsou velmi proslulé, ceněné jednak jako stavební kámen již od dob antiky (byl z něj vybudován například proslulý Diokleciánův palác ve Splitu, z pozdější doby pak je patrně nejznámější budovou Bílý dům ve Washingtonu, D.C, jednak se pro své vlastnosti využívá k výrobě různých drobných předmětů (váziček, svícnů apod.), prodávaných na ostrově jako upomínkové předměty.

Významné jsou rovněž tři jeskyně s významem pro potápění - jeskyně Maňajama 1 a Maňajama 2, objevené českými potápěči nedaleko moře a pak již delší dobu známou podmořskou propastí Lučica ve stejnojmenné zátoce. Zdejší propast Jama kod Matešić stana u obce Hum představuje svými 260 m hloubky 49. nejhlubší propast Chorvatska.

Veškerá voda, která spadne na povrchu ostrova, mizí do viditelných i neviditelných puklin Vodovodní síť ostrova je tak závislá na dodávkách vody podmořským potrubím z pevniny, z řeky Cetiny.

 

Na výlety mnoho hezkých míst:

  • Pěšky cestou nad Puntinak je ekoagro farma, odbočka do kopce u trafo na Put Ružmarina.
  • Nad Sumartinem kostelík St. Nikola z 10. stol., hezká procházka, začátek u čerpací stanice PHM, skončíte v Sumartinu.
  • Blízko Selca s příjemným posezením na hezkém náměstíčku. Fota Selca náměstí a Selca mapa.
  • Historické Ložišče rozložené na svahu kopce.
  • Staré uličky a posezením u maríny v Milně.
  • Turisticky populární Bol v kosou Zlatni Rat.
  • 2000 stará půvabná přístavní zátoka Splitska.
  • Bračské muzeum ve Škripu.
  • Dračí jeskyně (Zmajeva spilja) – reliéfy na stěnách, sloužila jako klášter, nachází se nad obcí Murvica.
  • Kolač – skalní útvar nedaleko obce Nerežišća.
  • Most Františka Josefa – most poblíž obce Ložišća.
  • Klášter Blaca.
  • Z nejvyššího bodu Brače (a současně všech ostrovů) Vidova gora (780 m) je nádherný výhled na Bol Zlatni Rat, Hvar, Korčulu.
  • V Sumartinu na nábřeží je půjčovna lodí, skútrů a čtyřkolek.
  • Téměř čtvrtinu ostrova pokrývají borové lesy, které jsou však na některých místech značně poničeny lesními požáry (v současnosti zejména jihozápadní část ostrova).

OBECNÉ RADY A POKYNY:

Koupání:

Pobřeží pod domem je skalnaté s přímým přístupem do moře (i schůdky), pohodové koupání. Opalovat se lze na terasách a zahradě domu, nebo na skalách u moře pod ním. Malé oblázkové pláže pro děti najdete vedle baru vlevo, nebo v zátoce vpravo. Větší pláže jsou za čerp. st. PHM, v Sumartinu - na začátku, a za výběžkem s kapličkou (ta je vidět z domu) pohledově směrem k Makarské (kontinent). Mezi stromy (dub cesmínový) u spodní branky je venkovní sprcha.

Kola:

2 kola jsou v apt. č. 3, kódy k zámkům na cedulce na řídítkách, pumpa a klíče na sedla na věšáku ve skladu, nepřefukujte a nenechávejte na sluníčku (již takto praskla!). Cyklomapa ostrova.

Popelnice:

Dole vlevo za barem u cesty, nebo na výjezdu z Puntínaku směr čerpací stanice.

Komáři:

Je jich hodně, malí, kousaví. Večer nutné repelenty, el. odpuzovače do domu (v oknech jsou sítě).

Obchody:

V Sumartinu samoobsluha na potraviny a drogerii, pekárna, pošta. Větší je v Selca. Ráno někdy pečivo ve stánku nad domem. Ovoce a zelenina stánek dole u barů.

Restaurace:

  • na cestě nad domem restaurace Bilin – dobrá, doporučuji rezervaci
  • dva bary pod domem u moře, hezčí je levý (toasty, pizza do 50,- Kn)
  • ve městě Sumartin několik restaurací, např. stylová Miren, chválená Konoba, Dalmatino s posezením na molu, fast food
  • Selca – cca 2 km zpět do kopce, hezké náměstí s restaurací Ružmarin (www.ruzmarin-brac.hr) – velmi příjemné domácké venkovní posezení s kvalitní tradiční domácí středomořskou kuchyní (v sezóně i koncerty). Majitelé Nikola (otec) a Natalio (syn) Bezmalinovič jsou příjemní, a vyhoví každému přání (není-li plno), odkažte se na mne.
  • cca 5 km před Puntínakem vlevo příjemné posezení v Hacienda, prodávají i víno a olej (průměrná kvalita, cena vyšší)
  • cestou loďkou na Bol je v zátoce nad vodou velmi příjemná a romantická restaurace Vala
  • Ceny – pivo cca 16,- Kn, polévka 20,- Kn, hl. jídlo 60–100,- Kn, příloha 20,- Kn, toast 20,- Kn.

Ryby:

Čerstvé ryby a mořské potvory lze koupit v obchodě Ribarnica v Sumartinu na protilehlé straně přístavu.

Wifi:

V každém baru i restauraci. U nás heslo: kucazabsky

Turistický úřad:

Na nábřeží v Sumartinu proti trajektu, mapy, informace, turist. poplatky.

Čerpací stanice:

Na příjezdu u zátoky za odbočkou na Puntinak (před Sumartinem). Mají i plynové bomby na výměnu ke grilu.

Bankomaty:

Na příjezdu u čerpací stanice PHM, v Sumartinu i Selca u samoobsluhy.

Zábava:

V Sumartinu na nábřeží i jinde v okolí je půjčovna lodí, skůtrů a čtyřkolek. Prospekty máte též v deskách v apt.

Místní poplatky: Tourist tax za vás platím já, jsou v ceně pronájmu.